5. března uplynulo 56 let od úmrtí českého beatnického básníka Václava Hraběte. Poslechněte si několik jeho básní v přednesu Alexandra Pecha z 4.D a známého českého recitátora a ,,objevitele“ Hrabětovy poezie Miroslava Kováříka.
Mácha v texaskách, jak se mu přezdívalo pro lyrickou linku jeho poetiky a smrt v mladém věku, je nejčastěji označován za básníka české vlny beat generation. Jeho Variace na renesanční téma téma v podání Vladimíra Mišíka zazněla i na Letné v listopadu 1989. Miloval hudbu, sám hrál na klarinet. Na začátku 60. let byl u založení poetické vinárny Viola. Pracoval jako učitel, dělník i jako redaktor literárního časopisu Tvář. Za svůj život publikoval časopisecky okolo deseti básní. Když v roce 1965 přijel Allen Ginsberg na návštěvu Prahy, Hrabě se s ním setkal a napsal s ním rozhovor. Navzdory klišé o „českém beatnikovi“ však mladý básník nevycházel hlavně z amerických autorů, jeho poetiku zásadně ovlivnili i čeští básníci jako Antonín Sova, Jiří Šotola, Vítězslav Nezval a další.
Ačkoliv pro mnohé je jeho jméno synonymem básníka, nikdy nespatřil vydanou knihu svých veršů. Jeho textů se ale ujal básník a recitátor Miroslav Kovářík, který z nich v druhé polovině šedesátých let v litvínovském divadle vytvořil poetické pásmo Stop-time s podtitulem Rekviem za Václava Hraběte. Postupně tak vznikly edice Stop-time vydaná (1969), Blues v modré a bílé (1977) a kompletní Blues pro bláznivou holku (1990).
Brzy se v Mluveném slově chystáme vydávat četbu na pokračování. Buďte u toho!
Napsat komentář