Řekl Jiří Macháček v roli Jakuba ve filmu Samotáři. Měl pravdu? Nutno připomenout, že se jedná o dvacet let starej film! Protože u vás měl první článek na toto téma úspěch, rozhodli jsme se, že se k tematice konopí vrátíme. Zatímco minulý příspěvek se obecně věnoval tomu, co to vlastně konopí je, tentokrát se zkusíme více zaměřit na vědeckou a lékařskou stránku věci. Při léčení jakých nemocí se marihuana používá? A je marihuana vůbec nápomocná? Nejsou to jen výmysly? Pojďme si na tyto otázky společně odpovědět.
!Tento článek vás rozhodně nenabádá ke konzumaci marihuany či jiných psychotropních látek. Tento článek nereprezentuje ani osobní postoje a názory redakce. Článek slouží pouze k edukativním a informačním účelům!
Vítám vás u druhého článku o marihuaně. Naposledy jsme si řekli, co to vlastně je, co všechno s touto rostlinou můžeme dělat – to není zdaleka všechno. Dnes se na marihuanu podíváme spíše z pohledu medicíny, řekneme si v čem pomáhá a zmíníme si pár důvodů, proč se marihuana v medicíně nepoužívá více.
Marihuana v medicíně
Na dvacet amerických států legalizovalo lékařskou marihuanu, zásluhu na tom má měnící se myšlení lékařů a odborníků. I přesto, že výhody konopí mohou být nadhodnoceny, kvůli zastáncům legalizace, nové zákony by měly pomoci vědcům zjistit lékařské účinky konopí a jiných drog… Lépe také pochopit jak ovlivňují tělo.
Ještě, než se vrhneme na léčivé účinky marihuany, je třeba zmínit, že v nadměrném množství je marihuana vždy více škodlivá než nápomocná!
Konkrétní využití v léčbě
ZELENÝ ZÁKAL
Studie ze začátku 70. let ukázaly, že kouření marihuany snižuje nitrooční tlak u lidí s glaukomem (zeleným zákalem). Ve snaze zjistit, zda marihuana nebo léky z ní odvozené, by mohly být účinné v léčbě glaukomu, zrealizoval National Eye Institute výzkumnou studii, která prokázala, že některé deriváty marihuany přechodně snižují nitrooční tlak při orálním, intravenózním podávání nebo kouření, ale ne při místní aplikaci do oka.
Tyto účinky mohou zpomalit progresi nemoci a působit preventivně proti oslepnutí.
ONEMOCNĚNÍ PLIC
Marihuana může (MOŽNÁ) pomoci zvrátit karcinogenní účinky tabáku a zlepšit zdravotní stav plic. Podle studie zveřejněné v Journal of American Medical Association v lednu 2012, nenarušuje marihuana funkci plic a může zvýšit jejich kapacitu.
Výzkumníci shromažďovali rizikové faktory onemocnění srdce a testovali funkci plic u 5115 mladých lidí v průběhu dvaceti let. U kuřáků tabáku se funkce plic v průběhu času zhoršuje, ale u kuřáků marihuany, byl zjištěn nárůst kapacity plic. Je však samozřejmě možné, že nárůst kapacity plic, nebyl kvůli marihuaně, ale kvůli nadměrnému inhalování marihuany, ale tak či tak, marihuana pročišťuje cévy. Je tak možné, že je v tomhle ohledu nápomocná.
Marihuana také pomáhá ovládat epileptické záchvaty, snižuje příznaky Daretova syndromu, dokonce nedávné studie zjistili, že určité látky v marihuaně zpomalují šíření rakoviny (jenom v některých ojedinělých a vzácných případech!). Marihuana údajně zpomaluje průběh alzheimrovi choroby a pomáhá od bolesti při rozstroušené skleroze.
Marihuana je jedna z nejvíce kontroverzních rostlin na světě… ptáte se, proč u nás není legální, když ve spoustě dalších státech také je? Je to právě tím, že je kontroverzní a spousta lidí vnímá jenom jako drogu, její konzumenty pak označuje jako fetky či smažky – prosím, vytáhněte si hlavu ze zadku. Nicméně – spoustu studií není plně prokazatelných! Nemůžeme se na ně spolehnout. Avšak i naši předci ji užívali. Proč asi? Věřím tomu, že až bude marihuana legální ve více zemích, studie prokážou, že lečebné účinky marihuany jsou alespoň částečně pravdivé.
Myslíte si, že konzumenti marihuany jsou obyčejní feťáci? Působí na vás studie věrohodně? Byli byste pro legalizaci marihuany v České republice? Nebo je dobře, že zpracování a konzumování marihuany je pod dohledem státu? Zamyslete se.
Napsat komentář