V pondělí 21. 3. byl mimo jiné i Světový den poezie, proto jsme si pro vás opět připravili výběr oblíbených básní členů naší redakce. Čtyři básně v přednesu Petry Vališové z 4. D, Rozálie Vrané z 3. B, Doroty Vrané z 1. D a Kláry Fabianové z 3. D. Přejeme vám příijemný poslech našeho druhého poetického galimatyáše.
Richard Maršák, v současné době student navazujícího programu Filosofie na Teologické fakultě Jihočeské univerzity. Sbírka Filoposia je výběrem básní napsaných mezi lety 2015-2019. Autor sám sebe považuje především za nonkonfornistu, filozofujícího básníka a neustálého hledače.
,,Na tuhle báseň jsem narazila při náhodném procházení sbírky. Básně, a tahle není výjimkou, jsou psané jako obrazy, které vidíte, až když si dílo přečtete (nebo poslechnete) několikrát. Zároveň tím, že autor není věkově zase tak daleko, vidím, že se často s jeho myšlenkami dokážu ztotožnit. Pokud na tuhle limitovanou sbírku narazíte, ihned po ní šáhněte!“
Lyrický básník a tvůrce aforismů, Jiří Žáček. Jeden z našich nejznámějších básníků, ceněný pro své hry se slovy a vtipem. Ve svém díle komponuje verše spíš s hravostí než vážností, právě proto se snadno posunuje mezi tvorbou pro dospělé a tvorbou pro děti. Pokud píše prozaická díla, většinou jsou rovněž laděna v humorném tónu. Často se dotýká i satiry, používá žánry aforismu nebo epigramu.
,,Žáčka jsem vybrala, protože je to můj oblíbený český autor a jeho sbírka Textappeal mě zaujala nejvíc. Bylo těžké vybrat jednu, takže jsem nakonec zvolila tu, která byla mému srdci nejblíže.“
Josef Svatopluk Machar, český básník, spoluautor Manifestu České moderny a představitel kritického realismu. Autor se strohým, analitickým a provokujícím pohledem na skutečnost, kladl velký důraz na významovou stránku poezie. Pro jeho tvorbu je charakteristická tendence k prozaizaci poezie. Ve sbírce Zde by měly kvést růže se zaměřil na postavení žen ve společnosti. Žena je bytost citová, ale pasivní, je odsouzena žít v nevyrovnaném manželství a postavení, společnost jí nedopřává rozvoj.
,,Machara jsem vybrala a načetla s mojí sestrou. Báseň je pojatá tak, že děti vypráví o své matce. Tak nám přišlo hezké a namístě naši pokrevnost využít.“
Paul Verlaine, francouzský básník, představitel nekonformních prokletých básníků a symbolismu, který zachycuje citové a náladové odstíny okamžiků spojené s obrazy, představami a pocity vyvozujích z dojmů a doteků. Jeho způsob psaní, kdy nahradil klasický verš veršem o lichém počtu slabik, rým asonancí a zdůraznil rytmus s melodií později inspiroval mnoho hudebních skladatelů.
,,Prokletí básníci jsou moje Achillova pata, jejich básně jsou bez servítek a přitom tak ladné a uhlazené. Tato mě oslovila hned po prvním přečtení a s každým dalším jsem jí víc a víc propadala.“
Napsat komentář