Jestliže nejste židé, buddhisti nebo vegani; budete zítra slavit Vánoce, jíst řízek nebo kapra, někteří z vás budou krájet jablko, někteří lít olovo nebo dokonce pouštět lodičky. Po večeři se vydáte k vánočnímu stromku, kde budete rozbalovat dárky. !SPOILER ALERT! Někeří z vás už jsou dospělí, jiní za chvíli budou – ne, dárky opravdu nenosí Ježíšek… naivky. Věříme, že většina z vás zná české vánoční tradice a zvyky. Ale slyšeli jste někdy o tom, jak se Vánoce slaví vedle v Polsku? Nebo v Itálii a Řecku? Rozšiřte si obzory a vrhněte se do odlehčeného článku o vánočních tradicích nejen v Česku! Třeba najdete zbytek váší ztracené vánoční nálady.
Vánoce jsou v křesťanské tradici oslavou narození Ježíše Krista. Slaví se od 25.prosince do první neděle po 6.lednu. V Česku je za vrchol Vánoc považován Štědrý den, 24. prosinec, coby předvečer samotné slavnosti. Do Vánoc je někdy zahrnována i doba adventní, která Vánocům předchází.
VÁNOČNÍ ZVYKY A TRADICE
K Vánocům se pojí nejrůznější tradice – vánoční stromek, jesličky (betlém), vánoční dárky, vánoční cukroví…
KLEPÁNÍM STŘEVÍCEM NA KURNÍK= Zaklepáním střevícem svobodné dívky na kurník se předpovídalo, zdali se do roka vdá. Pokud na zaklepání reagoval kohout zakokrháním, dívka se vdá, pokud zakdáká slepice, dívka zůstane doma.
Zvyků a tradic je o hodně víc. Podělte se s těmi vašimi v komentáři.
VÁNOCE V NĚKTERÝCH STÁTECH SVĚTA
ANGLIE: V Anglii jsou Vánoce stejné jako ve Francii. Děti 25. prosince po probuzení nacházejí v červených ponožkách dárky od Santa Clause. Celá rodina se pak sejde nad nadívaným krocanem a švestkovým pudinkem.
ITÁLIE: Štědrý večer se slaví jako předvečer narození Páně jen schůzkou s přáteli. Také italské děti dostávají dárky až na první svátek vánoční. Ve srovnání s našimi, jsou italské Vánoce velmi odbyté, nepečou ani cukroví!
NĚMECKO: Ke štědrovečerní večeři jedí párky s bramborovým salátem, ale také mají pečenou husu, kapra nebo zvěřinu. V jižní části Německa rozdává dárky Ježíšek, v severní části Německa Vánoční muž.
IRSKO: V mnoha irských okenech jsou svíčky a rozmanité zelené dekorace. Hlavním chodem štědrovečerní večeře může být opečená šunka, krocan s bramborovou nádivkou nebo tradiční kořeněné maso se zelím.
ŘECKO: Dospělí po dvanácté v noci zapalují oheň na ochranu před skřítky, místo stromků zdobí miniaturní plachetnice.
ŠVÉDSKO: 13.prosince nosí děti jídlo svým rodičům na paměť sv. Lucie, která podle pověsti zachránila ve 4.st. n. l. Švédy před hladomorem.
POLSKO: Štědrý den je dnem přísného půstu, večer se ale podává dvanáct chodů – dvanáct měsíců. Je prostřeno i pro neočekávanou návštěvu.
FINSKO: Dekorace mají především ze slámy. Rodina je pohromadě. Mají bohatou hostinu. Vzpomínají na zesnulé, proto večer navštěvují hřbitov.
DÁNSKO: V Dánsku platí: Čím větší překvapení nad dárkem, tím větší štěstí do budoucna, proto se dárky do předání až úzkostlivě schovávají.
A jak slavíte Vánoce vy? Máte letos vánoční náladu? Jste štastný a plný radosti, nebo chcete jediný: doplazit se na konec tohohle šílenýho roku? My víme… to druhý.
Napsat komentář