Je léto, ty ležíš na louce, obklopený nejvoňavějším lučním kvítím. Na blankytně modré obloze plují načechrané mraky nejrůznějších tvarů a velikostí. Kousek od tebe šumí listí topolů, s kterým si pohrává letní vánek, do očí ti září letní sluneční paprsky až musíš mžourat a ty si užíváš tu pohodu a klid. Když najednou uslyšíš, bzzzzz.
Spousta lidí bzučící hmyz odhání, bojí se ho a utíká, ale mezi tím „strašlivým“ hmyzem se najdou i jedinci, bez kterých by náš život nebyl takový, jaký doposud je. Samozřejmě, všechen hmyz je pro život na Zemi důležitý, ale my se dnes budeme bavit konkrétně o včelách.
Včela – včely – včelstvo – úl
Včely jsou zde už od dob druhohor. Patří mezi blanokřídlý hmyz a existuje jich mnoho druhů. U nás létají včely společenské, mezi které patří celosvětově nejrozšířenější druh – včela medonosná (Apis mellifera). Dalším, početnějším druhem jsou samotářské včely hnízdící v dírách, v zemi nebo dřevě.
Než se včela jako jedinec dostane k prvnímu výletu z úlu projde mnoha stádii, jejichž průběh zabere cca 20 dní. Nejdřív je jako vajíčko nakladené včelí královnou do plástu, kde se vylíhne jako larva. Ta se zakuklí a poté z plástu vylézá jako dospělá včela.
Jako první zastává roli ,,uklízečky“ – čističky buněk v plástvích. Její druhou rolí je krmička starších larev. Poté je kojičkou mladších larev, kdy z jejich hltanových žláz produkuje mateří kašičku – potravu pro nové plody a královnu. Později přestávají hltanové žlázy fungovat a začíná se produkovat vosk, v tento moment včela získává titul stavitelky, která staví a opravuje plástve. Když začíná přebírat pyl a nektar od přilétávajících včel, tak jej uskladňuje v úlu a stává se z ní skladnice. Její další rolí je termostatka, ta svými křídly pomáhá udržovat teplo v úlu. Předposlední povolání je strážkyně česny (hlavního vchodu do úlu), která je hormonálně nastavená tak, aby při obraně úlu i položila život. Nakonec se z ní konečně stává včela létavka. Létavka za den absolvuje cca 3-10 výletů. Sedá z květu na květ, sbírá nektar s pylem a odnáší je ke skladnicím do úlu.
Hlavním úkolem létavek je snůška nektaru nebo pylu, čímž dochází k opylování květů, což je pro lidstvo velice důležité.
Černý obr
Jestliže jste někdy venku viděli o trochu většího, pořádně tlustého, černého čmeláka s odleskem do fialovomodrého bzučícího obra, tak to není létací Batmobile ani sršeň, ale další druh včely! Jedná se o Drvodělku,která je dalším důkazem, že ne všechny včely žijí v úlech se včelstvem, ale i samotářsky. Samotářské včely jsou většinou malé a nenápadné, ale drvodělka je doslova velkou výjimkou.
Častější a častější rušení vzletů včel
Vliv na úbytek včel mají klimatické změny, extrémní sucho, ale také my – lidé a naše intenzivní zemědělství, lesnictví a rybářství, kde se bohužel používají pesticidy (=chemické prostředky proti biologickým škůdcům) a jiné chemické vymoženosti, aby bylo co nejvíce úrody. Chtělo by se to zase vrátit k přirozeným procesům získávání potravy bez chemie, abychom předešli následnému vymírání včel a jiných organismů.
I takový medvěd dokáže včelímu úlu pořádně zavařit, když si chce pochutnat na medu či včelích larvách. Dalšími přirozenými predátory v přírodě jsou sršni, vosy, myši a včelojedi.
Jelikož jsou včely živý organismus, tak mají parazity, se kterými se často dokáží vypořádat samy, ale vyskytují se i nemoci, které jsou pro ně smrtelné.
Včely bez nás mohou žít, ale my bez nich ne
Kdyby včel začalo ubývat, třeba i jen jednoho druhu, tak by došlo k přemnožení jiného. Jejich druhovost je zásadní! Každý druh zastává jinou funkci v přírodě, tím se včely navzájem doplňují. Bez včel by život na Zemi chřadnul, nebyl by tak pestrobarevný a kvetoucí rostliny by neměl kdo opylovat, což by postupně vedlo k destrukci celého ekosystému. Existuje i tvrzení, že kdyby včely vyhynuly, tak lidstvo by je přežilo maximálně o čtyři roky.
Tipy, jak pomoct včelám:
- Pěstujte na balkóně anebo na zahradě co nejvíce hmyzosnubných rostlin, ať máte včelám co nabídnout.
- Zdržte se chemického postřiku na své zahradě.
- Rozumně využívejte produkty od včel (med, propolis, vosk, pyl, mateří kašička) a podporujte včelaře ve vašem okolí.
- Kdo chce se může včelařem i stát.
- Udělejte si s rodinou tvořící chvíli a vytvořte si hmyzí domek. Pomůžete tím nejen včelám, ale i jiným druhům hmyzu.
Kdo si chce informace zopakovat a trochu se pobavit, zde je odkaz na krátké video, kde se dozvíte jak včela tvoří med.
Doufám, že jste se o včelách dozvěděli něco nového a zajímavého. Pokud se vám článek líbil, budu ráda za jeho sdílení. Já se na vás budu těšit s dalším článkem!
Napsat komentář