Moc úkolů? Ještě jsi nepřečetl ani toho Šejkspíra a zejtra píšeš z matiky? Možná, že už máš chuť se na všechno vy… vykašlat… jo, chápu tě. Ale vím, že se s tím zvládneš poprat. Sepsala jsem pro tebe několik bodů, které by ti mohly pomoct s tím, jak mít distanční výuku pod kontrolou a nezbláznit se z ní.
- NASTAV SI REŽIM
- ODDĚL SI PRÁCI A VOLNÝ ČAS
- DÁVEJ SI REÁLNÉ CÍLE
- PLÁNUJ! (rozvrhni si čas a práci)
- ODPOČÍVEJ
- ODMĚŇUJ SE
- PRŮBĚŽNĚ SE UČ
1. NASTAV SI REŽIM
Ano, věř mi, že bude lepší, když pyžamo sundáš dřív než před večerní sprchou. Funguj stejně jako za normálních podmínek. Vstaň, převleč se, nasnídej se a zasedni ke škole. Tím získáš čas a nebudeš muset u počítače vysedávat až do večera. Motivace bude taky větší, když u toho nebudeš lenošit v posteli. Až nastane čas vrátit se do školy, vstávání nebude tvým největším nepřítelem.
2. ODDĚL SI PRÁCI A VOLNÝ ČAS
Vyhraň si zvlášť čas na práci a zvlášť čas pro sebe, rodinu a kamarády. Nemotej to dohromady. Je důležité, abys měl svůj prostor, kde můžeš odpočívat, kam můžeš před svými povinnostmi utéct a odpočinout si.
3. DÁVEJ SI REÁLNÉ CÍLE
Tím, že si za úkol dáš splnit za jediný den nespočetně moc věcí, ničeho nedocílíš. Jen to pro tebe bude demotivující, že si nestihl, co sis stanovil. Proto si plánuj po menších kouskách. Hned ti to půjde rychleji a lépe.
4. PLÁNUJ!
Díky rozplánování svých povinností a času svou práci mnohonásobně zefektivníš. Jako jednoduchý pomocník ti poslouží obyčejná excelová tabulka. Jestli si chyběl na hodinách informatiky, jednu takovou tabulku přikládám. Můžeš si ji stáhnout a začít ji využívat, anebo se jen inspirovat a vytvořit si svou vlastní na míru. Díky ní budeš mít přehled o tom, co už si udělal a co tě ještě čeká. Možná budeš mile překvapen – uvolní se ti čas na spoustu dalších aktivit. Nezapomínej, že tabulka ti slouží jen jako nástroj, a práci za tebe neudělá. Nezoufej, pokud to ze začátku nepůjde tak rychle a nebudeš stíhat. Začátky většinou nejsou lehké. Teď už je řada na tobě, NEVÁHEJ A PUSŤ SE DO PLÁNOVÁNÍ!
Jak může vypadat taková vyplněná tabulka? v poznámkách najdeš ještě jeden tip:)
5. ODPOČÍVEJ
Dělej časté a krátké pauzy (na sváču, protažení, zajdi na krátkou procházku do přírody nebo jen skoč pro rohlíky… ). Budeš mít víc energie a nezahltíš se mnoha informacemi. O pauzách bude mít tvůj mozek čas informace zpracovat. Učení bude efektivnější a unavíš se pomaleji.
6. ODMĚŇUJ SE
Když odvedeš dobrou práci, něco se ti povede nebo něco pochopíš, odměň se za to – ať už něčím dobrým nebo „pouhou” pochvalou. Může to být jedna z tvých motivací. Prostě si udělej radost!
7. PRŮBĚŽNĚ SE UČ
Hodně ti to ulehčí práci při návratu do školy. Nebudeš toho mít hromady a nezblázníš se z toho. Když to někdy nepůjde, nenuť se do toho, ničemu to nepomůže – jen z toho budeš na nervy. Svou energii můžeš vložit do něčeho jiného, a pak se k učení s radostí vrátit.
A na závěr bych ti chtěla říct, NEVZDÁVEJ TO!
Protože, TY, na to máš!
Tak to je všecko. Pokud máš nějaké své tipy a triky na distanční výuku, neváhej a poděl se s ostatními v komentářích.
radekk says
Přesně! Výborný článek.