Chceme upozornit, že článek nemá na nikoho ofenzivně útočit.
Viděli jste někdy muže v šatech či sukni? Ne? Proč by si muž měl brát šaty, že ano. A proč by si je vlastně brát neměl? Proč kluci (ne)můžou plakat? Proto, aby ukázali, že maj koule? Anebo snad aby poukázali na svou maskulinitu? Proč se kluci (ne)můžou líčit? Ptám se já a nejen já.
Tyto otázky mně a i jiným poslední dobou běží hlavou, stejně jako společností a naší školou běží jeden nešvar.
Kluk, který se líčí, neskrývá svou feministickou stránku a jak se lidově říká „Vybočuje z řady“, „Je to bílá vrána“. Říkám si, jeho styl mě ani společnost nijak neohrožuje. Tak proč mu ho brát? Dokud se cítí dobře a nikomu tím neubližuje, tak je to správně. Bohužel to tak nemají všichni.
A tahle „bílá vrána“ se musí denně potýkat s poznámkami ohledně maskulinity. Nejen od svých vrsteníků, ale i od pedagogických pracovníků. A to v podobě narážek „Co to máš na obličeji?“, „Je to infekční?“, „Maškarní už bylo, ne?“
U narážek to ale neskončilo. Asi po týdnu proběhl další nepříjemný rozhovor. Jeho výsledkem bylo oznámení, že se již nesmí výrazně líčit a nosit růžové či feministické oblečení.
Já respektuji a toleruji váš názor, tak proč vy nemůžete respektovat mě? Protože jsem mladý a nerozumný?
Zrovna v této situaci bych si z toho asi úplně nic nědelal, kdyby to nebylo před „celou školou“. Musím říct, že jsem byl už ze základní školy na narážky
podobného rázu zvyklý, ale v této situaci, kdy to bylo publikované pracovníkem školy před ostatními žáky mě to hrozně zaskočilo a nebojím se říct, že mi to i ublížilo.
A po tomto incidentu jsem měl totální breakdown v šatnách. Mně nevadilo, že to slyšeli ostatní, co si budeme, je nás tu více takových. Z názoru vrstevníků si nic nedělám, ale vadila mi přítomost učitelského sboru. Ten moment, kdy všichni ztichli a celá jidelna mě pozorovala, tak nejhorší byly pohledy přítomných učitelů. Dle mého názoru daný pracovník mohl podniknout jiné kroky k tomu, aby vyjádřil svůj názor. Tím, že mi zakázali se vyjadřovat tímto způsobem mi sebraly moji osobnost.
Make-up a má móda jsou mojí součástí, a nemyslím si, že mají právo mi je odebírat. Celý rozhovor se poradkyně, se kterými jsem to řešil, snažily vést v příjemném slova smyslu a z toho pro mi vyplývá, že oni s mým stylem problém nemají.
– V.
A co si o tom myslí spolužáci?
Dle mého názoru se daný pracovník zachoval velmi neprofesionálně a dost nevhodně. Je možné, že to tak nemyslel, ale i tak jak z celého incidentu vyplývá jde o to, aby svým projevem nijak nepohoršoval své budoucí žáky. A tím bych chtěl trochu drze odporovat, že pokud by neměl „pohoršovat“ jeho budoucí žáky svým projevem (Což jak jsem se s ním bavil by se na praxích nestalo, protože by se takto nereprezentoval kvůli malým dětem a vyvaroval se tak nepříjemným situacím.)
Myslím, že jakožto škola, která je plná lidí s různou orientací a názory je takovýto „vzor“ špatný. Znám toho kluka sice od začátku
školního roku, ale je to moc hodný člověk a jsem si jistý, že svůj projev nemyslí nijak zle a nechce nikomu ublížit. Naopak se snaží pomáhat a určitě
nemá potřebu někoho provokovat. Naše společnost by měla být již dost vyspělá, je 21.století a muži budou bojovat o právo se prezentovat? To je asi vše co bych chtěl říct. Moc děkuji všem co nás podpoří!
– Marek K.
Já si myslím, že by nikdo neměl mluvit do jeho stylu a celkově jeho života. Holce, která se nemaluje a oblíká maskulině to též není zakazováno,tak
proč by chlapec nemohl nosit sukně. Proč holky mohou nosit modrou, ale kluci růžovou ne. Nakázat chlapci, aby se nelíčil je jako holku donutit, aby se líčila. Každý má právo nosit to, co chce a malovat tak, jak chce. Žádné pravidlo ve školním řádu není o tom, že bychom na sebe nemohli lepit kamínky.
– spolužák
Myslím si, že v 21. století nemůžeme studentům a celkově lidem nakazovat a hlavně zakazovat, co nosit a jak se malovat. Píšu tohle a doufám, že učitelé začnou být trochu chápaví a tolerantní vůči naší generaci. A nebudou nás omezovat v tom, kým chceme být.
– spolužačka
Barvy a oblečení nemají gender.Pokud je růžová barva pro holky a modrá pro kluky, pro co je tím pádem žlutá barva? My ve 21.století bojujeme za to, aby muži mohli nosit sukně. Feminismus = rovnost
– spolužačka
Má jediná otázka, která mi stále visí v hlavě – Jak vás bude omezovat či ofenzivně napadat vzhled? Řekněte mi jeden validní důvod. Nevidím jediný problém v tom, aby muž nosil sukni a žena oblek.
– spolužačka
Na konec bychom chtěli říct WEAR IT, OWN IT, F*CK IT
V.E. says
Vypíchnout někoho jenom kvůli tomu, že je to kluk a nosí růžovou je s prominutím prasárna. Je tu víc lidí, kteří se také oblékají ne úplně konzervativně, je to v pořádku a nikdo to neřeší.
Řekla bych, že pedagogický sbor má ve většině případů děti vlastní, kterými se může zaobírat a není jim nic do v podstatě cizích lidí. Taky by si to měli uvědomit.