My víme! Chrlí to na vás odevšad – z televize, z rádia, z netu, z Feriho instagramu. Přicházíme ale s odůvodněním, proč se s tímhle tématem setkáváte i tady. Tento článek byl původně napsán už v polovině března. Ano, v době, kdy nikdo z vás neměl o Listu ani ponětí. Proč ho tedy zveřejňujeme až teď? Dnes to vypadá, že se blížíme na konec celé pandemie. My vám přinášíme přepsaný souhrn všeho důležitého za posledních 8 měsíců. Pokuď jste dosud žili někde v jeskyni, možná se dozvíte i něco nového.
Panika a dezinformace některé lidi vede k totálnímu šílenství…
Komunikační technologie nás všechny zahlcují nejrůznějšími zprávami a řádně informačně-nabitými články o situaci v ČR na téma coronavirus. Každý z nás se již zajisté setkal alespoň s jedním titulkem: „Covid-19, co to je, jak se přenáší a jak se před ním bránit?“ – Ale co z toho vlastně vyplývá a co je pro nás opravdu důležité?
Pro začátek se podíváme na coronavirus v číslech:
Covid-19 je virová choroba způsobena korona virem SARS-CoV-2 (dříve známý jako 2019nCoV), která vypukla ve městě Wu-chan v prosinci loňského roku. Šíří se kapénkami a vzduchem (tzn. kašlem, kýcháním, hovorem či delším kontaktem na vzdálenost menší 2m). První nakažený zemřel 9. ledna v Číně a ke dni 14. března 2020 se virus rozšířil do 140 zemí na všech kontinentech (kromě Antarktidy). Jedním ze států postiženým tímto virem je i Česká republika, která se postupem času „propracovala“ k vysokým číslům. V současné době máme 68 769 aktivních případů.
Kvůli této nelehké situaci zasedala vláda i do pozdních nočních hodin, zasedání se neobešlo bez několika přísnějších nařízení. Vláda rozhodla o zákazu volného pohybu osob na veřejnosti, později o zákazu volného pohybu osob na veřejnosti bez zakrytých dýchacích cest, uzavření restaurací a obchodů (vyjma obchodů s potravinami a nově i s galanterií) a hlavně vyhnala žáky, studenty a vysokoškoláky z lavic. Ale pedagogové nezahálí – pomáhají s šitím roušek, které jsou nedostatkovým zbožím. A studenti se během karanténního volna mohou věnovat samostudiu, online výuce anebo mohou své služby nabídnout jako dobrovolníci při různých sociálních zařízeních, jako jsou domovy pro seniory nebo pečovatelské domy. Protože starší lidé (a lidé s oslabenou imunitou) jsou náchylnější na různá onemocnění.
Existuje spousta návodů na to, jak se chránit
- Pravidelná hygiena především tedy časté mytí rukou
- Používat jednorázové kapesníky
- Při kýchání/kašlání si ústa zakrývat paží či rukávem (což by měla být samozřejmost)
- Vyhýbat se místům s větším počtem osob
Důležitá je ale také životospráva
- Dostatečně spěte (snažte se relaxovat a vyhýbat se stresovým situacím)
- Dodržujte pitný režim
- Nezapomínejte na pravidelný pohyb
Avšak ne všem se podařilo nákaze ubránit. Nikdo neví, co může od nemoci čekat. U některých může mít průběh normální chřipky, u některých má průběh mnohem větší následky. Proto vláda vydala přísnější opatření. Mezi ně patří například: zákaz nočního vycházení po 21. (23.) hodině či uzavření obchodů v neděli. Asi proto jsou lidé mnohem opatrnější a svědomitější při dodržování vládních opatření.
Závěrem bych Vám chtěla popřát pevné zdraví, zvláště v této neobvyklé situaci. Krásné prožití adventu a pokojné svátky Vánoční. Máte roku 2020 taky až po krk?
Napsat komentář