Proč musela tak trpět? Víte vlastně, jaký měla Lajka popravdě život, čím si musela projít? Jestli ne, tak to musíte okamžitě napravit! Toto vám určitě nikdo nikdy ve škole neřekl. Rusové o této skutečnosti lhali půl roku. Tak jak to vlastně bylo?
Pes Lajka – první živý tvor vyslaný ze Země do vesmíru sovětskou družicí dne 3.listopadu 1957.
Tento případ je podobný, jako když jdete například v létě ve 30°C nakoupit a necháte psa zavřeného v autě. Po nákupu na něj zapomenete, půjdete ještě někam na kafe a váš pes mezitím umře na paniku a přehřátí.
S Lajkou je to podobné, ale udělali jí to záměrně. Byli si vědomi toho, co se stane. Posadili ji do rakety, poslali do vesmíru a začal boj mezi velmocemi o tom, kdo bude první ve vesmíru. Toulavá moravská fena najednou letěla pryč. Byla tam sama. Hrozně se bála a umřela na paniku a přehřátí.
Roku 1998 jeden z autorů projektu Lajka Oleg Gazenko řekl: ,,Čím víc času uběhlo, tím víc lituji. Neměli jsme to dělat.“ Jenže tehdejší sovětský šéf Nikita Chruščov chtěl, aby Sputnik vyletěl na oslavu 40. výročí říjnové revoluce a chtěl znovu Američanům ukázat, kdo je nejvyspělejší technologickou velmocí.
První umělá družice Sputnik 1 otevřela ,,vesmírný závod“ mezi velmocemi. Odstartovala 4. října 1957 a Sovětský svaz měl v té době převahu. V této vlně se do vesmíru svezla i Lajka. Do výročí revoluce zbývalo málo času, a tak sovětští vědci postavili družici Sputnik 2, s jejímž návratem se nepočítalo, tedy s návratem Lajky.
Zkuste se vžít do Lajky
Představte si, že jste fenka, která nemá domov, nemá páníčka a musí žít na ulici. Najednou k vám přijde člověk, začne vás hladit, vy jste rádi, že vás někdo pohladí, že se vás ujme a budete konečně žít jako ostatní psi. Ale on vás začne postupně dávat do čím dál menších krabic, vy to přetrpíte, protože jste rádi, že někoho máte. No…a pak vás nový páníček zradí, dá vás do rakety a pošle do vesmíru, na jistou smrt.
Lajka měla asi tři roky, takže měla ještě celý život před sebou. Vážila cca šest kilogramů. Vědci si vybrali potulného psa, jelikož bude zvyklý na těžký život (na zimu, hlad, samotu, …).
Víte, jaké jí dali jména a přezdívky?
Třeba Kudrnka nebo Citrónek, ale ujala se Lajka, jelikož se jednoduše vyslovuje cizincům a protože hodně štěkala (,,lajat“ znamená v ruštině ,,štěkat“).
Vědci doufali, že Lajka vydrží aspoň sedm dní, jenže senzory umístěné na jejím krku ukázaly asi 5-6 hodin po startu cca třikrát zvýšený tep, čtyřikrát dech a poté, co Sputnik ztratil ochranný štít, se kabina začala prudce oteplovat. V Lajce to vyvolalo paniku, přehřála se a umřela.
V Rusku se psí kosmonauti stali národními hrdiny. Obrázek Lajky byl všude (na krabičkách, známkách, etc.).
Hnutí za práva zvířat nebyla v polovině minulého století tak rozvinutá jako dnes. Kritika a protesty se objevily v britském deníku The Time. Tam Lajku označili za ,,nejosamělejšího a nejsmutnějšího psa v dějinách“ a celý experiment za ,,monstrózní a odporný.“ Tak lidé začali protestovat před sídlem OSN v New Yorku.
Komunistický sovětský program poslal do vesmíru mezi lety 1951-1966 psy celkem 71krát. Z toho 17 psů zemřelo. Američané zas používali k testům opice, jelikož o dopadech vesmírného letu na člověka se ví hodně málo a riziko na ztrátu člověka je velké. Proč používal svaz k pokusům psy není jasné. Jisté ale bylo, že u všech psů vyslaných do kosmu se počítalo s možností návratu. Kromě jediného.
Zde máte odkazy na videa:
Zdroje: seznam a idnes
Věděli jste o krutém osudu Laiky či o zvěrstvech, kterých je schopné lidstvo? Pokud vás článek zaujal, tak ho můžete sdílet na svůj Instagram anebo mezi své kamarády.
Napsat komentář